Příroda v Mexiku

Mexické území se horopisně z největší části přiklání k severoamerické kordillerské soustavě, která tu vytváří rozsáhlou vysočinu, postupně se zdvihající k jihu. Jejím jádrem je náhorní plošina „Mesa central“, kterou prostupují horské hřbety a kotliny.

Mexická vysočina je při obou oceánech ohraničena horskými pásmy pohoří Sierra Madre Oriental a Sierra Madre Occidental. Na jihu se mexická Mexicka prirodavysočina nazývá Anahuácká vysočina a zvedá se do výše 2000 m. Nejdůležitější částí jsou dvě kotliny, v nichž je velká koncentrace obyvatelstva – Mexické a Tolucké údolí. Obě jsou velmi úrodné. Na jihu Mexické vysočiny vystupuje významné pásmo s několika menšími pohořími, která tvoří jihomexické vulkanické pásmo Cordillera Neovolcánica. Nejvyššími horami jsou: Pico de Orizaba (nebo též Citlaltépetl) (5636 m), Popocatépetl (5452 m), Iztaccíhuatl (5280 m) a Colima (4340 m). Tato část území bývá ohrožována zemětřeseními tektonického původu. Na východ od Tehuantepecké šíje se zvedá pohoří Sierra Madre de Chiapas, které přechází do Tabaské nížiny a ta navazuje na rozsáhlou suchou a zkrasovělou vápencovou tabuli Yucatánského poloostrova.

Na severozápadě tvoří část Mexika Kalifornský poloostrov dlouhý 1250 km a Kalifornský záliv. Největší horou poloostrova je El Picacho del Diablo – 3095 m n. m. 500 km od pobřeží na západ leží vulkanické ostrovy Revillagigedo.

Na jihu a východě Mexika se vyskytuje tropická flóra v deštném lese. Setkáme se tu s různými druhy palem propletených liánami, osvěženými pestře zbarvenými orchidejemi. Z plodin se tu pěstuje palma olejná, cukrová třtina, sisal, kokosovník, kakaovník, káva a kukuřice.

Pod hranicí věčného ledu na vrcholcích hor najdeme severoamerickou holoarktickou flóru.

I když není povrch Mexika příliš zalesněn, druhů stromů zde roste celá řada. Zvlášť četně se vyskytují cedr, dub a borovice, ve vyšších polohách jedle. Hospodářský význam má i dřevo tropických stromů, využívané v nábytkářském průmyslu (mahagon).

Charakteristickou rostlinou celého Mexika představuje kaktus, vyskytující se ve stovkách druhů. V horských oblastech Mexika se pěstuje cukrová třtina, Priroda v Mexikukáva, pšenice a proso. Severněji se táhnou pastviny a louky. V Mexiku se pěstuje také velké množství tropického ovoce a různé zeleniny, zejména chilli a rajčata. Na samém severu země se daří bavlníku, zejména při ústí řek Colorado a Rio Grande.

Mexická fauna čítá tisíce druhů, z nichž většinu tvoří hmyz. Velice nepříjemní jsou moskyti, kteří jsou navíc přenašeči malárie a žluté zimnice. Setkáme se se zvířaty, kteří žijí v obou částech amerického kontinentu. Ze Severní Ameriky pocházejí medvědi, vydry, jeleni a srnci, ze zástupců Jižní Ameriky pak jaguár, pásovec, mravenečník a množství opic. Žijí zde i dikobrazové, různí hlodavci a mnoho dalších savců jako například tapír.

Ve volné přírodě se můžeme setkat s divokými potomky španělských koní, které do Ameriky dovezli Evropané. Dále se v Mexiku vyskytuje mnoho obojživelníků a plazů. Největší nebezpečí představují prudce jedovatí chřestýši. I z ptačí říše můžeme jmenovat řadu druhů, od maličkých kolibříků až po mohutné supy a orly. Nejznámějším mexickým ptákem je však patrně krocan, divoký předek dnes po celém světě rozšířeného krocana domácího.

Střed země se vyznačuje zejména chovem skotu, prasat, koní, koz a ovcí. Při pobřeží s Mexickým zálivem se loví zejména krabi a langusty, ve vodách Tichého oceánu krabi a ústřice.

 

 

Průvodce Mexikem

Zájezdy do Mexika

Základní informace o Mexiku

Historie Mexika

Kultura v Mexiku

Příroda v Mexiku

Kuchyně v Mexiku

Památky v Mexiku

Tipy na výlety v Mexiku

Ubytování v Mexiku

Kde, kam a jak v Mexiku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Mexika

Aguascalientes Baja California Sur Basse-Californie du Nord Campeche Coahuila de Zaragoza Colima Durango Guanajuato Guerrero Hidalgo Chiapas Chihuahua Jalisco México Mexico D.F. Michoacán Morelos Nayarit Nuevo León Oaxaca Puebla Querétaro Quintana Roo San Luis Potosí Sinaloa Sonora Tabasco Tamaulipas Tlaxcala Veracruz-Llave Yucatán Zacatecas
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde